Štefanské polietanie 2015


Ing. Peter Kačala

Štefanské polietanie žilinských modelárov sa vyvinulo z nápadu niekoľkých členov Modelklubu približne v roku 2000. Zo skromných začiatkov, keď zopár členov klubu začalo lietať s hádzadlami, niekde v priestoroch pri VÚD za Veľkým Dielom.
Postupne sme sa presúvali smerom k Veľkému Dielu, až sme, ako tradičné miesto začali v ostatných rokoch používať priestor pri vysokoškolských internátoch pod Veľkým Dielom. Malé voľné modely hádzadiel nahradili väčšie, rádiom riadené modely a pribúdalo aj účastníkov. Okrem modelárov sa akcie zúčastňovali aj diváci z neďalekého sídliska Vlčince. Spestrením bol nápad člena Modelklubu Milana Bodzana, ktorý oživil lietanie o bonus – losovanie o 4 litrový pohár zaváraných feferóniek pre účastníkov, ktorí prišli s modelom a odlietali aspoň jeden let. Z akcie sa stala tradícia, bohužiaľ jediné, čo sa nezlepšovalo, bolo počasie, ktoré bolo čoraz chudobnejšie na sneh.

Toho svedkom bolo aj tohtoročné štefanské polietanie. Vzhľadom na situáciu na Veľkom Dieli (príprava výstavby rodinných domov a nezvykle teplý a blatistý december), uskutočnilo sa štefanské polietanie na bývalom modelárskom letisku – agroletisku Višňové. Relatívne priaznivé počasie, ako aj terén prilákalo viac, ako 30 modelárov Modelklubu Žilina, iných modelárskych skupín a ďalších neregistrovaných modelárov s velkým počtom modelov. Feferónkový zaváraninový pohár tento rok vyhral Róbert Kanát, ktorý okrem šťastnej ruky predviedol s polystyrénovým modelom prelet nožovým letom pomedzi zaparkované autá, pričom ani modelu ani autám sa nič nestalo. Účastníci tohtoročného štefanského polietania sa zhodli, že tohtoročné miesto lietania bolo vybraté vhodne a pravdepodobne sa stane opakovaným miestom koncoročného polietania. Akurát bude potrebné v budúcich rokoch informovať širšiu verejnosť o zmene miesta už tradičného štefanského polietania modelárov zo Žiliny a okolia.


Previous Article

Lietanie v Hričove 2015

Next Article

ELEKTROLETY F5J - CENA MALEJ FATRY

Related Posts
Viac ...

PF 2022

Priatelia modelári, prajem Vám úspešný rok 2022 a verím že sa čoskoro stretneme na letisku a budeme si…